Bobyland Köpek Oteli ve Köpek Eğitim MerkeziTwitterFacebook
 
Haberler & Duyurular
Cat&Dog Dergisi Yazımız.

Cat&Dog Dergisi Sayın Ersel Yaman Yıldırımın Yazısı.

 

Golden Retriever ırkı evlerimizde en çok bakılan büyük ırklardan bir tanesidir. Uyumlu karakteri, yumuşak huyu,diğer hayvanlarla iyi geçinmesi,evlerde tercih edilmesinin başlıca sebeplerindendir.Golden Retriever ile beraber yaşayanların kültür seviyelerinin yüksek olması,4 ayaklı dostlarına , bilinçli eğitim vermelerinin yolunu açar.Ülkemizde ki bir çok köpek forum sitelerinde , Golden Retriever dostları, eğitmenler , veteriner hekimler , eğitim , bakım ve yetiştirme bilgilerini paylaşmaktadır.Bu sayede Retrieverler evlerine ve yaşam arkadaşlarına daha kolay uyum sağlamaktadırlar.

Golden Retriever ırkı av ırkı olarak geliştirilmiş, daha sonra şehir hayatına uyumluluğu fark edildikten sonra evlerimizde bize eşlik etmeye başlamışlarıdır. Av ırkları genelde yüksek geri getir ( Retriever) içgüdüleri, kuvvetli fizikleri ve bitmez tükenmez enerjileri ile dikkat çekerler. Bir yavru Retriever alırken Annesinin ve Babasının karakterlerini ve ne amaçla üretildiklerini bilmemiz gerekir.Hiper aktif  av amaçlı üretilen golden yavruları şehir içi apartman hayatına zor adapte olurken , sakin karakterde ebeveynlere sahip olan yavruların eve uyumu daha kolay olmaktadır.

Güçlü Bir Karakter

Dişi Golden Retriever ‘lar erkeklere göre daha naif karaktere sahip olduğundan, sakin mizaçlı kişilerle daha mutlu ve uyumlu olurlar. Sert ve asabi karakterli kişilere asla dişi Golden önermiyorum. Bu kişiler erkek Golden sahibi olabilirler. Çünkü erkek Golden Retriever ‘ ler çok güçlü ve ezilmeyen karaktere sahiptirler, bir çok güçlüğün üstesinden gelebilirler. Yanı sıra erkek Golden Retriever’ lar da dominasyon  (baskın karakter sorunu ) en çok görülen sorunlardandır. Nedeni ise; evde el bebek gül bebek büyütülen yavru erkek goldenlarımızın büyük ihtimalle kendilerini ileri yaşlarda evin lideri olarak görmesidir. Yani bu yanlış yetiştirmeden kaynaklanan bir problemdir.

Tuvalet Eğitimi Onları İçin Kolay:

Köpekler yaşam alanlarına tuvaletlerini yapmayı tercih etmezler ve bu ihtiyaçlarını yaşam yerlerinden uzak bölgelerde giderirler. Büyük ırkların yaşam alanları da kendileri gibi büyük olduğundan, 5 aylık olduktan sonra bir çok Retriever bütün evi yaşam alanı sayar ve düzenli sokağa çıkarıldıktan sonra ihtiyaçlarını dışarıda giderirler. Burada püf nokta, sahiplerinin dostlarımıza onları düzenli bir şekilde dışarı çıkarabileceklerinin garantisini vermelerdir.

Başlasın Kovalamaca:

At-getir, köpeklerin avlanma içgüdüsünün insan tarafından karşılıklı olarak birbirilerinin lehine çevirmesidir. Birçok Golden yavrusu atılan bir çok nesneyi bize iç güdüsel olarak getirir. Biz bu sırada ona sevdiği yiyeceği yada aynı değerliliğe sahip olan ikinci bir oyuncağı verirsek, bu karşılıklı avladığımız canlıları beraber paylaştığımız anlamına gelir ve iki tarafta bu paylaşımdan memnun kalacaktır. Eğer her seferinde onun getirdiği avı alırsak ve onunla bir nesne paylaşmazsak, dostumuz bu ortaklıktan memnun kalmaz ve bizim attığımız objeyi sakınmaya başlar ya da o kaçar biz kovalarız. Bu sayede kovalamaca oyunumuz başlar. Bu kovalamaca oyunu, ileride cidden onu yakalamamız gerektiği anlarda başımıza bela olacaktır.

 Zekâsı ile kendini ispat eden Golden Retriver ırkı için temel itaat ( tasmalı itaat ) çok alçak seviyede kalmaktadır. Mümkünse golden severler, kendileri uzaman eğitici eşliğinde çalışarak, köpeklerine daha ileri seviye eğitimleri vermelidirler. Ülkemizde birçok eğitim sınavını geçen, arama kurtarma ve spor yapan Golden Retriever takımları bulunmaktadır.

Su ve Retriever :

Bütün dünyada hatalı üretimlere bağlı olarak birçok köpek ırkında kalça çıkığı problemi ortaya çıkmaktadır. Yüzme insanlar için olduğu kadar hayvanlar içinde çok iyi bir spordur. Yüzme sayesinde kaslarının güçlenmesiyle, kalça çıkığı gibi büyük ve önemli bir rahatsızlık için tedavi aşamasında yol almış oluruz. Yüzlerce yılda elde ettikleri yüzen köpek genlerinin şehir hayatında kaybolması Retriever ırkının yaşadığı büyük bir sorun olacaktır. Golden Retriever yarışmaları ve üretimleri ülkemizde FCI ( Dünya Köpekler Federasyonu ) tarafından kabul edilen Köpek Irkları Federasyonu tarafından yapılmakta ve Golden Retriever ‘ lar 8. Grupta yarışmaktadırlar. Ülkemizde ‘’ Miço ‘’ , ‘’ Free Your Mind ‘’ , ‘’ Eclipse Sunny Field’s ‘’ birçok yarışa katılmış ödüllü Golden Retriever’lardandır. Kurucu üyesi olduğum Golden Retriver  Derneği çatısında bütün bu ırkı severleri beraber çalışmaya davet ediyorum.Böylece bu özel ırka hak ettiği değer verilebilir.

Vet.Hekim Köpek Eğitmen Eğitmeni

Ersel Yaman Yıldırım.

Tasarım & Uygulama : RF