Bobyland Köpek Oteli ve Köpek Eğitim MerkeziTwitterFacebook
 
Sorularınız & Yanıtları
Köpeğinizi Belirlerken

                                             KÖPEĞİNİZİ BELİRLERKEN

 

                 Köpek edinmeye artık hazırsanız, şimdi sıra nasıl bir köpek edinmek istediğinizde. Bunun için internette var olan testleri deneyebilirsiniz. Ama tam güvenebilir misiniz? Tartışılır. Belki fikir sahibi yapar.

                 Öncelikle düşünmeniz gereken köpek edinme amacınız. İş köpeği mi istiyorsunuz yoksa sadece yoldaş mı istiyorsunuz? İş köpeği ( koruma, arama – kurtarma vb.) istiyorsanız bunun için uygun olan köpek ırklarını tercih etmelisiniz.  Hangi iş için hangi cins edinmeniz gerektiğini bir uzmanla görüşerek belirlerseniz bu daha uygun olur. (Görüşülecek uzman için burası gayet uygun)

                 Yok ben sadece yoldaş, evde benimle bir can olsun istiyorum diyorsanız, evde mi bahçede mi bakacağınıza, sık seyahat edip etmediğinize, seyahate giderken yanınıza alıp almayacağınıza,  oyuncu mu, sakin mi olmasını istediğinize, aktif bir insan olup olmamanıza, kısacası yaşam biçiminize bağlı olarak seçmelisiniz.

                Büyük ırk köpek edinmek isteyebilirsiniz. Özellikle beyler büyük ırkları tercih ediyorlar. Ancak apartman dairesinde yaşıyorsanız, hele bir de yalnız yaşıyorsanız, evden sabah çıkıp akşam dönüyorsanız o hayvana yazık edersiniz. Büyük ırklar çokça hareket ister. Geniş alan ister.

               Orta ırk köpeklere evde de bahçede de bakabilirsiniz.

               Sakin bir insansanız fazla hareketten hoşlanmam diyorsanız, sakin yapıdaki ırkları tercih etmelisiniz. Yok çokça spor yaparım, doğa sporlarını severim, köpeğim de bana eşlik etsin istiyorum diyorsanız o zaman hareketli bir köpek edinmelisiniz. Sadece yüzü güzel, ya da çok sevimli oyuncu şey, diye beğendiğiniz bir köpek size uygun olmayabilir.

               Küçük ırklar evde bakılmaya daha uygundur. Özellikle sık seyahat ediyorsanız, onu da yanınıza alabilmeniz açısından avantajlı. Ülkemizde köpeklere bagaj muamelesi yapıldığı için orta ve büyük ırk köpeklerinizi uçakta yanınıza alamazsınız. Eğer oturduğunuz koltuğun altına sığan bir taşıma kafesiniz varsa yanınıza alabilirsiniz. Köpek belirlerken aklınızda bulunsun.

                Köpek ırklarının özelliklerini öğrenip yaşamınıza uygun olanı belirleyin. Aynı zamanda köpeğinizin ırkı büyüdükçe masrafları da büyüyecektir bunu da göz önüne alın.

                Edineceğiniz ırkı belirlediyseniz artık nasıl edineceğinize karar vermelisiniz. İş köpeği edinmeye karar verdiyseniz göz önüne alacağınız konu şudur;  iyi bir iş köpeği, safkan olursa daha başarılıdır.(Tabi istisnalar olabilir ama kaideyi bozmaz.) Bunun için secereli köpek yetiştiren yerlere bakmanız uygundur. Edineceğiniz yerin sadece ticari kaygı duyan bir yer olmamasına özen gösterin. Çünkü her cins köpek satıyoruz diyen maalesef satmıyor. İki aynı ırk köpeğin çiftleşmesinden iyi huylu, ırkın karakter özelliklerine sahip köpek çıkmayabilir. Anne – babanın karakteri önemli çünkü kalıtsal olarak geçer. Huysuz bir köpeğin yavrularının da en azından bazıları huysuz olacaktır. Sattığı köpeğin sağlığına, verdiği kişilerin uygunluğunu kontrol edip etmediğine bakın. Özenli yetiştirilen bir köpek daha verimli olur.

                Yoldaşınızı edinmek için de aynı yer ve özellikler geçerli. Ama cinsi önemli değil, iyi huylu olması yeterli diyorsanız barınaklar da,  sokaklar da edinilmek isteyen canlarla dolu. Biraz gözlemleyip uygun olduğunuza inandığınızı alıp, bakımlarını yaptırdığınızda pırıl pırıl olur.

Edinirken en önemli konuyu aklınızda bulundurun. Aldığınız can 15 – 20 yıl sizinle olacak.                                                      

                                                                                          Yeni köpeğinizle mutlu yıllar….

 

                                                                                                          Ece YEŞİLKAYA

                                                                                                      Zeytin ve Şans’ın Sahibi

 
Tasarım & Uygulama : RF