Bobyland Köpek Oteli ve Köpek Eğitim MerkeziTwitterFacebook
 
Sorularınız & Yanıtları
Hangi cins veya ırk köpek almalıyım

Bu sizler için en önemli sorulardan birisidir. Çünkü o kadar çok fazla köpek ırkı vardır ki insanlar bu köpek ırklarından kendisine güzel geleni tatlı geleni alırlar. Ama bilmelisiniz ki birçok ırk ve köpeğin kendisine ait özel karakteri ve huyları vardır. Bir bekçi köpeğini süs köpeği yapamazsınız bir süs köpeğini de bekçi köpeği yapamazsınız. O yüzden iyi bir araştırma gerekmektedir.Köpeğinizle uzun yıllar yaşağıcağınızı ve sizinle beraber ortalama olarak 10 yıl geçirceğini unutmamalısınız.Televizyonda veya dergi vesaire gibi bir yerde gördüğünüz köpeği bu benim köpeğim diyip almamalısınız. Bunun için profesyonel birisine danışmalısınız.Danışacağınız insan bu konuda uzmanlık yapmış veteriner hekim, kinoloji uzmanı veya profesyonel bir köpek eğitmenine danışabilirsiniz. Bu konuyla ilgili bizlerde sizlere elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız. Aşağıda bazı ırkların hangisinin daha çok ne amaçla kullanıldığını anlatmaya çalışacağız.

 

1.Bekçi Köpekleri

Bekçi köpekleri günümüzde halen daha bir cok mekanda (korunması istenen yer gözönünde tutularak) en cok tercih edilen koruma unsurlarından biridir.Bekçilik bir çok kopegin geninde olmasına rağmen bazı ırklar kendi karakteristik ozelliklerinin içinde bekçilik özelliğini fazlasıyla barındırırlar.Bunun içindir ki bu ırkların yavrularında diğer ırklara göre bekçilik yada koruma huyu daha çok ön plana çıkmaktadır.Bu sebeple,bir alman çoban köpeğinin bekçilik yapması , bir golden reteriver in bekçilik yapmasından, biz insanlar için daha az şaşırtcıdır.Irk ozelliklerine bakıldıgında bir çok kopek bunu genetik olarak yapabilir ancak bu  profesyonel egitmenlerin elinde  yetişen kopekler tarafından mukemmel hale sokulabilir.

Dunyada bir cok kopek ırkı bekçi olarak kullanılmaktadır , ancak sadece bir kaç tanesinin dunyanın heryerinde bekçi  köpeği olarak kabul edilebilir.

Bu ırklar aşağıdadır...

 

 1 -Alman Çoban Köpeği

 2-Doberman

 3- Rottweiler

Bu ırkların özelliklerini ve ihtiyaçlarını ,kopek ırkları sayfamızdan okuyabilirsiniz.

 

Bizler hem eğitilebilirlik seviyesi göz önüne alınarak hem de zekâsıyla dünyada kendini kanıtlamış olan alman çoban köpeğini (alman kurdu) nu sizlere tavsiye ediyoruz. Çünkü kontrol edebilirlik seviyesi çok yüksektir çünkü bekçi köpekleri iyi eğitim göremezlerse bahçeye veya bulunduğu alana kimseyi sokmazlar ve evinize bir misafir veya sucu, postacı gibi insanlar geldiğinde sizleri zor duruma sokabilirler. Öyle bir köpek düşünün ki her daim evinizi koruyacak ama misafiriniz geldiğinde rahatlıkla bahçede mangal keyfi yapabileceksiniz bunun iki yolu vardır. Birinci yolu köpeğinizi bahçeye bağlarsınız ve durmadan havlar. İkinci yolu ise iyi bir eğitimden geçerse eğer geç yerine ve kal komudu verdiğinizde sizi dinleyecek ve kulübesinde sakin sakin bekleyecektir. O biliyor ki mangal bitince ödüller gelecek ve ziyafet başlayacaktır. Tabiki de böyle bir köpek herkezin hayalidir. Böyle bir köpek zeki, sadık,akıllı bir köpektir.Profesyonel bir köpek eğitmeninden

eğitim aldığınızı düşünürsek bu hiçte zor bir şey değildir. bunu sizlere itaat eğitimi bölümünde açıklamıştık.Bizler bu yüzden kontrolsüz değil kontrollü olan eğitim almış sertifikalı ve sahibine tamamen itaat edecek olan Alman Çoban köpeğinin yavrularını sahiplendiriyoruz.Bizlere bunun için başvuruda bulunabilirsiniz.Ama tabii ki de diğer ırklarda kendilerine özel çok iyi ve güzel bekçi köpekleridir.Bizler sadece kendi görüşümüzü sizlere söylüyoruz.

 

2.Ev köpekleri

Ev köpekleri evde yaşayan evin ortamına ayak uyduran köpeklerdir.Yeterli enerjisini çabuk atan köpek ırkladır.Bir ev köpeği seçerken köpeğe ne kadar zaman ayıracaksınız ne kadar yürüteceksiniz ne kadar egzersiz ihtiyacı duyar bunlar önemli olan bazı şeylerdir.Ev köpekleri yeterli enerjisini atamazlarsa bu enerjiyi evde bulunan bazı eşyaları kemirerek atacaktır bunu unutmayınız evinize bir av köpeği ırkı alıyorsanız bu enerjiyi egzersiz yaptırarak bol koşturarak ve çok gezdirerek gene de ufak av köpekleri ırklarını bakabilirsiniz.Sadece köpeğinize ne kadar günde vakit zaman ayırabileceksiniz sosyal yaşantınız ve çalıştığınız ortamı düşünerek lütfen köpek alınız.Köpeklerde gerçekten sadık hayvanlardır sahibini mutlu edebilmek için elinden geleni yaparlar.Siz ne kadar çok severseniz ve ne kadar çok zaman geçirirseniz onunla o sizleri o kadar çok mutlu edecektir.Beraber televizyon izleyip evin içerisinde onunla gene zaman geçirebilirsiniz onun tek istediği sizden birazcık olsun tatlı söz ve sevgidir.Unutmayın ki bu sevginin karşılığını sizlere fazlasıyla geri dönecektir.Tabikide de en önemlilerinden biriside köpeğin tüy dökmesidir.Bu tüyleri bazı köpek severler önemsemese de bazı köpek severler için bu önemlidir.Bazı köpek ırkları tüy dökmezken bazıları az bazıları çok tüy dökerler.Aşağıda bunları ve hepsi olmasa da bazı popüler köpek ırklarını sizler için belirttik.

 

1 - Yorkshire terrier

2 - Bulldog

3 - West highland white terrier

4 - Cavalier king charles spaniel

5 - Pug

6 - Chihuahua

7 - Maltese Terier

 

    Bunlar tabii ki de bazı köpek ırklarıdır ama hiçbir zaman unutulmaması gereken önemli şeyler.

      1-Köpeğinizin taranmasına ve egzersizine ne kadar zaman ayırabilirsiniz.

      2- Kar demen yağmur demeden günde en az 2 kere dışarı çıkartıp gezdirmek zorundasınız.

      3- Köpek bakımı belirli bir aylık bütçe ister bu bütçeyi ayırabilcekmisiniz. (mama,aşı vs.)

      4- Ortalama 15 sene bir dost alıyorsunuz bakımı ve barınmasını her şeyi düşünerek alınız. 
Tasarım & Uygulama : RF