Bobyland Köpek Oteli ve Köpek Eğitim MerkeziTwitterFacebook
 
Sorularınız & Yanıtları
Köpek Sahibi Olmadan Önce

                                             KÖPEK SAHİBİ OLMADAN ÖNCE

 

         Birçoğumuz oynayan, koşan köpekleri gördüğümüzde özellikle de yavruysa içimiz gider. Bir tane de bizim olsa diye düşünürüz. 

         Köpeğimizin olmasını istemek, köpek sahibi olmalıyız anlamına gelmez. Önce bunu idrak etmeliyiz.

         Köpek edinmeye karar verdiğinizde önce “Ona hak ettiği zamanı verebilir miyim?” i düşünmelisiniz. Edineceğiniz köpeği günde en az iki kere, en az yarımşar saat dışarı çıkarmalısınız. Bu durum köpeğinizin cinsine ve yaşına göre artabilir. Yavruysa, tuvalet eğitimini verene kadar evinizin içine tuvaletini yapacağını kabullenmeniz gerekiyor.

         Bunlar tamam, hallederim diyorsanız bir sonraki kabulleneceğiniz şey; veteriner masrafları olacak. Düzenli yapılması gereken yıllık aşıları, üç ayda bir yapılacak iç parazit, özellikle yaz döneminde her ay yapılacak dış parazit aşıları var. Tabi kısırlaştıracağınızda ve hastalandığında da veteriner faturasını kabullenmeniz gerekiyor. Bunların dışında kuru mama (eğer tercihiniz bu yöndeyse), eğitim, aksesuar masraflarını düşünün. Masrafların dışında, özellikle yavru edinecekseniz bazı kıyafetlerinizin yırtılmasını, ayakkabı ve terliklerinizin parçalanmasını, mobilyalarınızın ayaklarının kemirilmesini de kabullenip kabullenemeyeceğinizi düşünün.

         Ve en önemlisi eğer apartmanda yaşıyorsanız, komşularınızın köpeğe sıcak bakıp bakmadığını düşünün. Çünkü evinize aldığınız da bir candır. Ve size, sizden çok bağlanır. Size bağlanan bir canı “komşularım istemiyor” diyerek sokağa ya da barınağa bırakmak onu ölüme kadar götürebilir.  Eğer bu canı her türlü sorumluluğuyla, “başkalarının dediklerine rağmen koruyabilirim, yanımdan ayırmam.” diyebiliyorsanız; işte gerçekten köpek edinmeye hazırsınız demektir.

         İşte şimdi koşulsuz ve gerçek sevgiyi, sadakati, sevimli oyuncuyla hayatınızı neşeyle geçirmeye de hazırsınız.

         Sıra ne tür bir köpek edineceğinize karar vermeye geldi.

 

                                                                                                         Ece YEŞİLKAYA
Tasarım & Uygulama : RF